sobota, 20 października 2012

Kwiat Kobiecości - ogólnopolska organizacja na rzecz walki z rakiem szyjki macicy

 • "Na świecie co dwie minuty jedna kobieta umiera z powodu raka szyjki macicy. "

 • "Każdego dnia aż 10 Polek słyszy diagnozę - "Ma Pani raka szyjki macicy", umiera 5 z nich."

 • "W skali globalnej rak szyjki macicy stanowi drugą pod względem częstości przyczynę zgonów w grupie kobiet 15 a 45 rokiem życia."

 • "Szacuje się, że co roku dochodzi do 500 000 nowych zachorowań na raka szyjki macicy oraz 270 000 zgonów spowodowanych przez tę chorobę."


Przerażające dane!
Poniższy post zawiera sporo ważnych informacji i z pozoru wydaje się przydługawy. Wiem, że Kobiety w obecnych czasach mają niewiele czasu - nauka, szkoła, praca, dom, rodzina. Znajdźcie proszę chwilę i przeczytajcie to. Chodzi o zdrowie i życie nasze i naszych bliskich.


Zostałam poproszona o przybliżenie działalności ogólnopolskiej organizacji KWIAT KOBIECOŚCI, której założycielką jest Pani Ida Karpińska, która wygrała walkę z rakiem szyjki macicy. Wierzę w słuszność propagowania takich informacji i uświadamiania Kobiet jak ważną rzeczą są badania kontrolne, które odgrywają istotną rolę w dbaniu o własne zdrowie i życie. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych daje szanse na walkę i co najważniejsze - przeżycie.

Poniższe informacje pochodzą z materiałów, które dostałam od Pani Małgorzaty Olszewskiej z agencji Flywheel PR. 
Najczęściej umierają Kobiety w przedziale wiekowym 49-54. Wynika z tego, że do ginekologa przychodzą już za późno. Zachowowania na raka szyjki macicy dotyczy Kobiet zarówno młodych jak i starszych. Rak szyjki macicy rozwija się ok. 10 lat. Każda kobieta powinna wykonywać badanie cytologiczne bo każda jest w grupie ryzyka od czasu rozpoczęcia życia seksualnego. Coraz więcej młodych kobiet choruje na tę chorobę.

Najskuteczniejszą formą profilaktyki pierwotnej są szczepienia. Każda aktywna seksualnie kobieta jest narażona na zakażdenie, warto zatem szczepić dziewczęta, które jeszcze nie podjęły inicjacji seksualnej. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Pediatryczne rekomendują popularyzacje szczepienia dziewcząt w wieku 11-12 lat, uznając je za wskazane również w okresie 13-18 lat. W podanym przedziale wiekowym organizm wykazuje nasilniejszą odpowiedź immunologiczną. 
Nie jest prawdą, że szczepić mogą się tylko kobiety przed inicjacją seksualną. Każda Kobieta, po wcześniejszym wykonaniu testu na obecność wirusa HPV, może zaszczepić się jeśli test nie wykazuje obecności wirusa HPV. Dlatego też o szczepionce powinna pomyśleć każda kobieta, szczególnie, że ceny szczepionek znacznie się zmniejszyły w porównaniu do lat ubiegłych.

W Polsce zarejestrowano i dopuszczono do obrotu dwie szczepionki przeciwko HPV. Zarówno szczepionka dwuwalentna jak i czterowalentna zabezpieczają przed onkogennymi serotypami wirusa HPV 16 i HPV 18, odpowiedzialnymi za około 70% przypadków RSM - zapewniając tym samym 70-procentową ochronę przed rozwojem raka szyjki macicy. 

Dotychczas zidentyfikowano ponad 100 różnych typów wirusa HPV występującego u ludzi. Najbardziej onkogenne typy wirusa HPV, oznaczone symbolami 16 i 18, odpowiadają za około 70% przypadków raka szyjki macicy. Kolejne trzy to HPV 45, 31 i 33. Są odpowiedzialne za około 10% przypadków tej choroby.
Infekcja HPV jest jedną z najpowszechniejszych występujących na świecie chorób przenoszonyvh drogą płciową (infekcja seksualna, kontakt ze skórą okolic intymnych partnera).
Prezerwatywa nie chroni przed zakażeniem wirusem HPV.                Każda Polka może zachorować na raka szyjki                                          macicy, ale chorobie tej można zapobiegać! Szczepienie nie zwalnia z konieczności przeprowadzania regularnych badań cytologicznych, podczas których pobierane są komórki nabłonka szyjki macicy za pomocą specjalnej (przyznaję, że widzę taką po raz pierwszy, a Wy?) szczoteczki cytologicznej, a nie patyczka z watką. Ważne jest aby cytologia była wykonywana regularnie raz do roku. 
Jest to proste, bezbolesne badanie, które pozwala zdiagnozować stadia przednowotworowe oraz raka szyjki macicy. 

Popularyzacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania RSM gwarantuje bezpłatne badania cytologiczne dla każdej kobiety raz na trzy lata między 25 a 59 rokiem życia.  Są również Kobiety, które mają wykonywaną cytologię poza programem czyli w ramach zwykłej wizyty ginekologicznej.

Jak pokazały statystyki dzięki przesiewowym badaniom cytologicznym udaje się skutecznie zapobiegać 60-80% przypadków inwazyjnego raka szyjki macicy - jest to osiągane tam, gdzie zgłaszalność na badania cytologiczne jest największa, np. w krajach skandynawskich, Wielkiej Brytanii. 


WAŻNE !

- rak szyjki macicy nie jest dziedziczny, ani uwarunkowany genetycznie. Jest skutkiem zakażenia onkogennymi typami wirusa HPV.

- profilaktyka powinna składać się z profilaktyki pierwotnej czyli szczepienia, oraz profilaktyki wtórnej czyli cytologii.

- cytologia powinna być wykonywana raz do roku, specjalną szczoteczką cytologiczną spełniającą wymagania jakościowe w badaniach masowych rekomendowanych przez UE.

- kobieta w późniejszym wieku powinna również rozważyć zaszczepienie się. Wcześniej musi jednak wykonać test na obecność wirusa HPV i porozmawiać z ginekologiem.

- wykryte zmiany nowotworowe we wczesnym stadium są możliwe do usunięcia poprzez np. konizację szyjki macicy (czyli częściowe jej usunięcie). i dają kobiecie możliwość normalnego funkcjonowania, a nawet posiadania potomstwa.

- konieczne jest wykonywanie badania dopochwowego USG, które umożliwia wczesne wykrycie nowotworów w obrębie narządów płciowych, np. raka jajników. W stadium niezaawansowanym raka jajnika, przeżywalność wynosi 90%, a stadiach zaawansowanych zaledwie 20-30%, przy czym szansa na wieloletnie życie jest tu bardzo niska.
Więcej na temat raka szyjki macicy i jego profilaktyki dowiecie się odwiedzając stronę:


Szczepienie + Cytologia
to optymalna profilaktyka raka szyjki macicyDołącz do akcji "stop rakowi szyjki macicy" zadbaj o zdrowie swoje i bliskich. Pamiętaj o regularnych badaniach!

13 komentarzy:

 1. Dołączyłam i nie żałuję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam ostatnio robione badanie cytologiczne i czekam na wyniki. Nie jest to moje pierwsze badanie i nie ostatnie. Dbajmy o siebie i swoje zdrowie. To najlepszy prezent jaki możemy sobie sprawić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie :) W pełni popieram! I super, że blogerki są angażowane w takie akcje. W końcu na nic nam się zdadzą najlepsze kosmetyki, jak ''od środka'' będziemy brzydkie, bo będzie nas ''zjadać'' choroba...

   Trochę tak w przenośni napisałam i mam nadzieje, że każdy wie o co mi chodziło :)

   Usuń
 3. Takie akcje uświadamiające sa bardzo ważne dla społeczeństwa ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja do ginekologa chodzę bardzo regularnie i zawsze raz w roku mam robioną cytologię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja mama miała podejrzenie raka szyjki macicy,
  na szczęście okazało się że to co innego :/
  I bardzo dobrze :/

  OdpowiedzUsuń
 6. Przypomnialas mi tympostem ze od prawie roku wybieram sie na cytologie. Az mi wstyd ze ciagle o tym calkowicie zapominam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny post!!
  Ja od kilku lat robię badanie cyto. przynajmniej raz w roku :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo poważna akcja i oby wiecej kobiet badało się , bo intymne sfery u kobiety są naprawdę delikatne i kazda z nas powinna lepiej o siebie zadbać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. ostatnią cytologię miałam robioną ok. rok temu ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...